среда, 2 октября 2013 г.

Поради по підготовці до турнірів. Для того, хто прагне удосконалюватись.


*Спочатку дебати здаються чимось важким і не зрозумілим, однак практична участь в дебатному турнірі доводить зворотне. Саме для цього в Глухівському національному педагогічному університеті розпочали річний дебатний турнір «Відкритий дебатний турнір в Глухові». Далі – поради від Бувалого Дебатера: 



«Сподіваюся, ти вже подав заявку на найближчий турнір. Самий час розпочати підготовку до турніру. Спочатку необхідно детально вивчити правила та коментарі до них. Непоганим буде також ознайомитися з критеріями суддівства, щоб заздалегідь розуміти на що судді звертають увагу, як вони оцінюють. Відразу запиши усі питання які в тебе виникли щодо правил щоб задати їх перед початком турніру. Можна також пошукати в Інтернеті відео ігор та тренінгів з дебатів. Якщо ти гарно володієш англійською мовою, то взагалі легко зможеш знайти величезну кількість матеріалів. Але тут необхідно бути обережним, суть дебатів завжди однакова, але існують кілька форматів плюс навіть в рамках одного формату у різних країнах та організаціях можуть трохи відрізнятися правила, тому корисно ознайомлюватися з усіма доступними матеріалами по дебатам але пам’ятати, що на турнірах від різних організаторів судді будуть виходити з правил опублікованих на цьому сайті, тобто – з урахуванням особливостей».
У нас список тем є на офіційному сайті Глухівського НПУ ім. О. Довженка: http://gnpu.edu.ua/gnpu/index.php?option=com_content&view=article&id=746%3A-qq&catid=67%3As&Itemid=77&lang=en




«Але гарне розуміння правил це тільки третина підготовки. Інші необхідні елементи це володіння необхідною інформацією для формулювання аргументів та контраргументів та ораторські навички адже в вакуумі геніальні аргументи самі собою не народжуються. Почнемо по порядку. Деякі турніри можуть бути тематичними, наприклад присвяченими правам людини. В цьому випадку ти чітко розумієш у якому напрямку шукати інформацію. Також на деяких турнірах оргкомітет заздалегідь публікує список тем, з яких будуть обиратися теми для відбіркових раундів. Тут у тебе взагалі необмежені можливості для підготовки. Але теми публікуються далеко не на всіх турнірах, навіть якщо вони і оголошуються, то це робиться тільки за кілька днів до турніру і тільки для відбіркових раундів. Теми півфіналу і фіналу ніколи не оприлюднюються. Взагалі, класичним є турнір без певної заздалегідь визначеної тематичної забарвленості, коли тема кожного раунду повідомляється тільки за 15 хвилин до початку гри. В будь-якому разі по ходу гри для заперечення того, що кажіть твої опоненти, тобі можуть знадобитися найрізноманітніші знання. Тому необхідно працювати над своїм загальним кругозором.



По-перше не варто ігнорувати в університеті такі предмети, як педагогіка, психологія, філософія, соціологія, політологія, культурознавство, релігієзнавство, історія, основи права та економіки, бо саме ці предмети, навіть якщо вони на пряму не пов’язані з твоєю професією, формують фундамент твого світогляду, дають розуміння базових понять, ознайомлюють з термінами, якісно відрізняють людину з вищою освітою. По-друге, тобі знадобиться обізнаність у поточній ситуації в Україні та світі. Перегляд одного короткого випуску новин забере в тебе не більше 15 хвилин на день, зате ти будеш в курсі всіх найсуттєвіших подій у світі. Починати передивлятися новини треба мінімум за місяць до турніру, а взагалі варто робити це на регулярній основі. Точно на дебатному турнірі колись знадобиться знання Конституції України та Декларації про права людини. Це не означає, що ти маєш вчити їх на пам’ять, просто варто хоча б раз їх прочитати і в ідеалі взяти з собою на турнір текст Конституції. Треба абсолютно точно знати хто зараз в країні Президент та Прем’єр-міністр, які політичні сили формують більшість у парламенті. Надзвичайно корисним буде читання аналітичних видань: Експерт, Дзеркало тижня, День, аналітичних статей на сайтах Кореспондент, Українська правда та багатьох інших. Для того, щоб аргументовано розповідати щось про поточну ситуацію в Україні варто ознайомитися, роздрукувати та взяти із собою текст останнього Звіту про соціально-економічне становище України, які регулярно публікуються на сайті державного комітету статистики. Також надзвичайно корисним буде дізнатися яке місце Україна посідає в останніх міжнародних рейтингах щодо розвитку демократії, свободи слова, захисту прав людини, по корупції та сприятливості умов для ведення бізнесу. Якщо в країні плануються якісь масштабні реформи, ти маєш володіти інформацією щодо їхньої суті, а також головними аргументами за та проти. Також варто бути в курсі основних реформ, які вже були запроваджені. Взагалі, мінімум 70% тем зазвичай стосуються якихось подій, які мали широкий суспільний резонанс протягом останніх місяців.



Але теми для раундів дуже часто стосуються не тільки України, але й ситуації в світі. Точно варто знати що таке ООН та інші ключові міжнародні організації та чим вони займаються, в яких стосунках знаходиться у поточний момент Україна з іншими країнами світу та міжнародними організаціями. Якщо в світі відбуваються якісь конфлікти (не тільки військові, але й економічні та політичні) необхідно мати в голові принаймні загальну картину.

Що ж, перейдемо до третього надзвичайно важливого елементу підготовки – розвиток безпосередньо дебатних навичок, тобто аргументації, контраргументації, аналізу, презентації. Генерування аргументів та контраргументів це звичайні навичка, яку можна розвити в собі так само як вміння рахувати в умі, просто для цього необхідна практика. Їдучи в автобусі, стоячи в черзі, займаючись на велотренажері словом будь-де і будь-коли можна самому із собою пограти в гру – придумувати, скажімо, по 5 аргументів за та проти будь-чого, що бачиш навколо (дощ, затори, бродячі тварини, вулична торгівля, реклама, фастфуди, заборона паління в громадських місцях, підвищення штрафів за порушення правил дорожнього руху і т.д.)



Надзвичайно ефективним вправою буде, якщо вам вдасться знайти в Інтернеті відео дебатного раунду. Продивіться його по частинах. Спочатку прослухайте тільки тему. Зупиніть запис і дайте собі 15 хвилин підготуватися так, нібито ви зараз маєте виступати в якості Прем’єр міністра уряду. Зробіть свою промову, а потім увімкніть відео та прослухайте промову першого спікера, порівняйте ваші промови. Вони в жодному разі не мають бути однаковими але проаналізувати плюси та мінуси обох промов буде надзвичайно корисно. Потім знову зупиніть запис і виступіть вже в якості першого спікера опозиції і так далі. Після того як ви виступите за всіх гравців і вислухаєте останню промову на відео, уявіть себе у ролі судді цього раунду. Проаналізуйте гру та спробуйте прийняти зважене рішення, розставте місця та біли на свій розсуд, а потім вислухайте коментарі судді на відео.  Якщо вам не вдається знайти запис дебатного раунду, в якості заочного опонента можна використати гостя якогось політичного ток-шоу. Прослухайте його виступ, а потім вимкніть телевізор, візьміть собі певний час на підготовку та створіть власну промову так, нібито ви є його політичним опонентом  та знаходитесь зараз у студії.



Ще однією гарною вправою є створення блискучої промови на якусь тему. Цього разу не обмежуйтеся короткими нотатками та тезами. Детально пропишіть кожне слово починаючи з привітання (бажано від руки, а не на комп’ютері). Візьміть стільки часу на підготовку, скільки вам потрібно. Переписуйте її, доповнюйте, відшліфовуйте скільки завгодно. Можете навіть дозволити собі звернутися до Інтернету за якимись фактами, яких вам не вистачає. Головне щоб в результаті у вас вийшла майже ідеальна промова. Безумовно під час дебатного турніру у вас не буде можливості так готуватися, але вміння чітко формулювати свої думки, логічно вибудовувати структуру промови, вдало підбирати формулювання залишаться з вами. Чим більше ви будете тренуватися, тим легше з часом вам стане застосовувати здобуті навички в умовах обмеженого часу та хвилювання. До того ж, після того як ви виголосите таку чудову промову ви неодмінно відчуєте гордість за себе, що додасть вам впевненості.



Надзвичайно вдало під час дебатів та будь-яких інших публічних виступів виглядає використання яскравих порівнянь та цитат відомих людей. Нажаль дуже мало хто володіє енциклопедичними знаннями, достатніми для того, щоб сипати цитатами без жодної підготовки. Ви ж можете почати формувати свій власний перелік улюблених цитат, розбити їх на категорії (наприклад про владу/гроші/демократію/справедливість /суспільство/економіку/насідки тощо).
            Роздруковуйте та беріть його з собою на турнір. Зазвичай вислови великих людей є настільки багатогранними, що їх можна використати в безлічі різних ситуацій. Так само заздалегідь можна продумати та занотувати собі якісь яскраві порівняння чи ефектні фрази.            На політиків та інших відомих людей зазвичай трудяться цілі штати спічрайтерів, ви маєте допомогти собі самостійно.



Не зайвим також буде попрацювати над вашими презентаційними навичками. Можна попрактикуватися у скоромовках, вправах на артикуляцію та дихання, безліч яких легко знайти в Інтернеті. Запишіть свій голос та послухайте себе зі сторони. Так само корисно буде виступати перед дзеркалом для того, щоб попрацювати з жестами та мімікою. Дуже раджу окремо потренуватися робити змістовні наголоси. Дуже шкода, коли гравці псують чудовий аргумент своїм невмінням донести його до судді та аудиторії, виділити, підкреслити голосом та жестами головне.



Можна придумати ще безліч способів відточувати свої вміння напередодні турніру. Головним є ваше бажання і готовність це робити. Пам’ятайте, навіть найбільший алмаз ніколи не набуде діамантового сяйва без ретельної огранки! Отже, готуйтеся, самовдосконалюйтеся та яскравих вам промов!»



Щиро вдячні Бувалому Дебатеру за поради і сподіваємось на їх практичну користь саме для вас!

*Фото з сайту "Фототелеграф" та з архіву автора і Старченко Олени.



Комментариев нет:

Отправить комментарий