вторник, 3 июня 2014 г.

«Генерація молодіжних ідей: навіщо університету дебатний клуб?»


Дебатний клуб «Оратор і Я» Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка був заснований наприкінці  2013 року як результат успішної реалізації молодіжної ініціативи в рамках розвиваючого проекту «Глухівський обрій: дебатний універистет молодіжної активності» (ДУМА). Творче об’єднання покликане заповнити інтелектуальний вакуум, який вже тривалий час владарює в молодіжному середовищі.  Коли відсутні ідеї, тоді відсутні і дії, які можуть змінювати на краще життя. Критерієм таких змін виступає, безумовно, ставлення людини до того, що відбувається навкруги, як людина «смакує» життям. Звідси і великий спектр тем для обговорення під час клубних засідань в колі друзів, яких об’єднує небайдуже ставлення до перспективи  розвитку університету, коледжу, школи, рідного міста та району, країни в цілому.


Зрозумілим є прагнення утворити дієвий ланцюг спільної дії від народження ідеї, її оформлення у вигляді проекту чи то програми (плану) і до практичної реалізації, аналізу досягнутих результатів та констатації конкретної користі для громади (громадян). Розвиток інтелектуальних можливостей молоді (вміння критично мислити, аналізувати та приймати рішення, брати на себе ініціативу та відповідальність і, головне, – діяти, вести за собою) вже сам по собі є вагомим доробком. І якщо дебатний клуб надає таку можливість – це вже корисно і має право на існування. Сьогодення вимагає чіткого бачення перспективи і розуміння мети активності, адже те, що залишається в минулому навряд чи може сприяти розвитку в майбутньому. Саме для цього члени Дебатного клубу «Оратор і Я», до якого входять близько сотні студентів, школярів на лише з міста Глухова, а й з Кролевця (президент клубу – Олег Пластун, студент І курсу Навчально-наукового інституту гуманітарної освіти ГНПУ), залучають до співпраці молодих педагогів і досвідчених науковців, успішних підприємців і відомих журналістів, митців і істориків, правозахисників і політиків. Форми діяльності різноманітні: від творчих вечорів до дебатів у різноманітних форматах, від екскурсій до участі в волонтерських акціях та флеш-мобах…

Задача, яка ставиться перед дебатним клубом університету, полягає в тому аби скоординувати та зібрати осередок інтелектуально мислячих молодих людей (і не тільки студентів універистету), здатних проявити свої лідерські якості, виступаючи публічно. Зрозуміло, що дискусії, як форма тематичного спілкування, є достатньо освоєною і такою, що традиційно застосовується в позанавчальній та громадській роботі, тоді, коли ставиться завдання обговорити проблеми та знайти рецепти правильних дій задля їх усунення або мінімізації негативного впливу. Поруч з цим існує достатньо  розвинута у всьому світі (від Великобританії до Австралії) освітня технологія, яка дозволяє створити унікальні умови для самореалізації студентів та школярів. Мова про «Дебати» як формалізовану інтелектуальну дискусію на задану тему, в якій потрібно переконати у своїй правоті через побудову чіткої аргументаційної системи, яка навіює до застосування виправданої дії (морального імперативу). Це – корисно. Це – цікаво. Це – конструктивно.

Під час виконання в університеті  проекту «ДУМА», основними складовими якого були дебатні заходи (організація дебатних ігор у Британському форматі парламентських дебатів) та презентаційно-популяризуючі ініціативи, вдалося пробудити і зацікавити дебатною грою понад 50 активних студентів та 40 старшокласників. У червні 2013 року делегація студентів університету (координатор – Олена Старченко, керівник виховного відділу ГНПУ) представила проект «ДУМА» на міжнародному форумі «Слов’янська співдружність» (Краснодарський край, РФ), який у підсумку набув неабиякої популярності та підтримки, що виявилось в підписанні ряду угод про співпрацю. Не зважаючи на неоднозначне первинне сприйняття ініціативи (мова про подолання психологічної неготовності до публічного висловлення на задану тему протягом 7 хвилин, пасування перед тонкощами правил дебатів тощо), сьогодні ми маємо в Глухові та Кролевці розгалужене середовище (представники різних навчальних закладів) прихильників застосування освітньої технології «Дебати», що дозволяє сподіватись на успішні результати учасників як у сфері публічних дебатів так і в громадському житті нашого краю.

З вересня 2013 року в Глухівському НПУ ім. О. Довженко стартував «Відкритий дебатний турнір в Глухові», в якому взяли участь 32 команди (в одній команді дві особи) з вищих та середніх навчальних закладів Глухова, Кролевця, Сум, Львова. Зіграно 15  дебатних ігор (від 1/8 фіналу до фіналу), проведено 25 навчальних тренінгів з метою засвоєння освітньої технології «Дебати». У фінальній грі турніру (23.04.2014) перемогу здобули одинадцятикласниці з Кролевця Ольга Кравченко та Марина Скиба.

…Пригадується морозний січень 2014 року. Саме на 30 січня призначався згідно програми проекту «ДУМА» Чемпіонат Сумської області з дебатів на Кубок Олександра Довженка. Через складні погодні умови організатори прийняли рішення про перенесення обласного турніру на весну. І ось 27 березня на базі універистету відбувся дебатний турнір, в якому взяли участь команди з 5 вищих навчальних закладів Сумської області. Перемогу в турнірі здобула команда Глухівського НПУ ім. О. Довженка у складі  Ірини Бабаскіної та Лесі Прус. Дівчата в чесній інтелектуальній боротьбі здобули право представляти Сумську область на Дебатному чемпіонаті України, який пройшов у травні 2014 року в Одеській області. На жаль, через складну соціально-політичну ситуацію в регіоні делегація університету не змогла взяти участь в дебатній події національного рівня, що в жодному разі не стане ознакою призупинення наших зусиль, спрямованих на розповсюдження дебатів. Навпаки, у дебатерів виникло бажання наполегливо просуватись до нових вершин, діяти, щоб перемагати і доводити свою здатність  бути справжніми соціальними інженерами, вміти синтезувати ефективні ідеї. В цьому квінтесенція існування дебатного клубу.  

  Дебатний клуб «Оратор і Я» відкритий для молоді і всіх зацікавлених осіб. Функціонування творчого об’єднання відбувається в системі взаємодії навчально-виховної платформи «Молодіжний актив «Гравітація» (МАГ) та наукової лабораторії доктора педагогічних наук, професорки Людмили Міщик (кафедра загальної і соціальної педагогіки і психології) Глухівського НПУ ім. О. Довженка, що дозволяє сподіватись на високий рівень соціальної адаптації і самореалізації учасників науково-обґрунтованої, суспільно-корисної освітньої моделі. Всебічну підтримку ініціативі надає підприємець-меценат Мішель Терещенко. Його участь в заходах проекту «ДУМА» завжди додавала натхнення як учасникам так і організаторам, бо несла в собі інтелектуальний заряд, що йшов від людини, яка впевнена в необхідності  цілеспрямованого докладання зусиль у виховання молоді. Цитата з книги М. Терещенка «В пошуках скарбу родини Терещенків» (2013) «Необхідно, щоб відбулось моральне зцілення, а з ним до молоді України повернулось би бажання битися за свою батьківщину і за своїх співвітчизників, добиватися успіхів в житті заради своєї родини, трудитися і діяти завжди у відповідності до принципів чесності, прозорості та поваги до ближнього» може вважатись дієвим виховним меседжем до молодого покоління. Варто відзначити і інших партнерів Дебатного клубу «Оратор і Я», а саме суддів-експертів, які протягом року обслуговували дебатні ігри, разом з учасниками проходили непростий, зате дуже цікавий і корисний шлях освоєння правил та філософії Британського формату парламентських дебатів. Це – Олена Пуцко (начальник Глухівського міськрайонного управління юстиції) та Олексій Рубан (приватний юрист, правозахисник). В наступному сезоні сподіваємось також на те, що Кролевець зусиллями фахівця управління освіти, молоді і спорту Кролевецької райдержадміністрації Валентини Степаненко, продовжуватиме застосовувати освітню технологію «Дебати» в роботі з юнацтвом та молоддю, братиме участь в ініціативах дебатного клубу.

Нині проводиться активний пошук нових методів застосування освітньої технології  «Дебати», актив клубу працює над тим, щоб продовжувати встановлення тісних комунікаційних зв’язків з подібними молодіжними об’єднання з інших університетів, ведеться форматування програми дебатних (дискусійних) заходів за участі відомих осіб, які можуть поділитися своїм досвідом досягнення успіху в житті, надати рецепти вирішення проблем та життя в гармонії, розробляються «сітки» дебатних турнірів.

Отож, генератор ідей відкритий і чекає на нових активних учасників. Породити ідею просто, складно її реалізувати. Саме для нових можливостей реалізації молодіжних ініціатив й створений Дебатний клуб  «Оратор і Я» Глухівського НПУ ім. О. Довженка, бо коли обмінятися ідеями – збагачуєшся вдвічі, на відміну від процесу обміну апельсинами. Варто спробувати аби переконатись, що це працює і приносить раціональні плоди, що дозволяють самореалізовуватись і бути успішним.    


Володимир Любивий, помічник ректора,
керівник Дебатного клубу  «Оратор і Я»
Глухівського НПУ ім. О. Довженка

Комментариев нет:

Отправить комментарий