воскресенье, 23 сентября 2012 г.

«Шалений тиждень» або «Як з’являються друзі» (про перебування молодіжної польської делегації в Кролевецькому районі). Частина ІІ.


         Все минає… З таким розумінням будь-якого свята ми довго насолоджувались можливістю спілкування та сприйняття яскравого феєричного дійства протягом тижня у вересні 2012 року.
У всякому випадку, в п’ятницю 14 вересня 2012 року, здавалось, що все лише починається.

         І перш ніж поринути в атмосферу мистецької феєрії, польська молодь відвідала місцевий навчальний заклад, який готує ткаль та швачок – ВПУ № 23 (директор – Єфіменко Тетяна Вікторівна). Останнім часом дуже модно брати участь у різноманітних перфомансах. Так і тут: мало хто з гостей не спробував ткати рушник на верстаті, або підрублювати шматок полотна… Майстер-клас, дякуючи майстриням та їх ученицям, видався на славу!


         Відкриття Міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники» пройшло під спекотним сонцем на бульварі Шевченка за участю відомих митців та почесних гостей фестивалю. Родзинкою святкового дня був мотопробіг вулицями міста. Не лише місцеві байкери, а й гості зібравшись у потужну колону підняли галас через гучний рев своїх сталевих коней. Діти намагались бігти за колоною мотоциклів, однак – хіба доженеш коня?


         Після участі в урочистому відкритті, польська делегація у супроводі відповідальних осіб прослідувала до «Музею кролевецького ткацтва» (дирктор – Галина Ніжник). Йдучи алеєю до музею, учасники делегації помітили  співочий колектив, який зайняв одну з бесідок. Дзвінка українська пісня не могла не привернути уваги!
         В музейних кімнатах – тематичні експозиції, присвячені історії розвитку місцевого промислу – художнього ткацтва. Головний елемент – кролевецький рушник. Від ХVIII до ХХІ сторіччя. Музей з моменту  відкриття у минулому році збільшив експозиційну площу, однак існує перспектива подальшого розвитку розпочатої справи, яку планується реалізувати найближчим часом…


         Пішою ходою група йде до Кролевецького районного Будинку культури з тим, аби ознайомитись з виставками робіт народних умільців та місцевої шкільної молоді. У фойє поляки зустріли місцевого лялькаря, відому на всю Європу Олександру Марєй. Її ляльки немов з мультфільму – ось-ось заговорять та торкнуться своїми пухкими пальцями, при цьому говорячи «Здрастє!»…


         Далі під супроводом модератора програми дня директора Кролевецької дитячої бібліотеки Альони Стожок делегація пройшла до презентаційної зали з тим, щоб ознайомитись з особливостями Кролевецького району. Перед очима гостей, які розмістились в затишному відокремленому приміщенні (чому б не відпочити?), промайнули на екрані історично-архітектурні пам’ятки та унікальні природні ландшафти, які є прикрасою та гордістю території.


         Після презентації гостям було запропоновано чай та каву. Дівчатка швиденько спорожнили один з двох самоварів, а коли черга дійшла до другого – кран не відкривався, вода з нього не бігла. Після невдалих спроб виправити становище звичним шляхом – відкрити  кран з запрошенням господаря самовару, прийняли рішення розливати нагріту воду прямо з самовару, відкривши кришку. Трішки незручно – однак ефективно! Кава та чай для всіх – головний результат оригінального виходу з ситуації. І головне – всі задоволені!    
 

         Перед від’їздом на обід пані Анета та пан Войцег запропонували сфотографуватись на площі Миру. Молодь, як українська так і польська, підтримали таку ініціативу. Поруч з пам’ятником Леніна фотографія вийшла насправді історично-фундаментальною з ознаками певної асоціативної лінії – якби наші були в Польщі, то приблизно так би сприймалось фотографування біля пам’ятника польському королю Сигізмунду ІІІ, наприклад. До групи під час фотографування доєднався й голова райдержадміністрації Олег Шприндель, який в обідню перерву відпочивав на площі. «Головне – гарний настрій та приємні враження! Економте сили – попереду шалені дні, наповнені феєричним святковим дійством!», – порадив  голова районної влади гостям-учасникам програми.


         Кролевецький краєзнавчий музей відомий далеко за межами області. Тому відвідування цього закладу «живих артефактів» обіцяло силу-силенну нових знань та вражень! І Анатолій Карась – директор музею – виправдав сподівання, зруйнувавши укріплення втоми та нудьги, які зазвичай вибудовує здоровий молодий організм після обіду. Дві теми, які варто описати: перша – розповідь про видатну знахідку залишків лаштунків німецького (арійського) воїна ще дохристиянських часів. Унікальні експонати, знайдені на території Кролевецького району дають можливість стверджувати про мужність та бойову майстерність воїна (сліди на залишках ребер, що зростались після переломів від ударів мечем).


Пан Карась з особливою гордістю розповідав про значущість саме цього експонатного угрупування, на що перекладач пан Анджей відгукувався таким же завзятим перекладом. Молодь реагувала принаймні стримано (дехто навіть намагався присісти десь, позіхаючи J). Дійшли до стендів про Велику Вітчизняну війну, залишивши позаду тематичні зібрання експонатів про кролевецькі рушники та життя місцевої громади у ХVІ-ХІХ сторіччях…
         Так ось. Екскурсовод акцентує увагу на тому, що особливо вміло радянські воїни проводили розвідницькі рейди у зимовий час, звертає увагу гурту польсько-української  молоді на манекен солдата у білому камуфляжі. Звертаючись до найближчої дівчини (Кароліни), каже: «Доторкнись!», що та й робить… Манекен оживає! І повертається до відвідувачів музею! Дівочий зойк та парубочий видих. Директор музею – кращий креативник! Потім ще довго фотографувались з непорушним живим манекеном, яким виявився учасник гуртку військової реконструкції Євген (студент місцевого вишу)…  

        
Концертна програма, запропонована Кролевецькою дитячою школою мистецтв (директор – Ірина Грабчук) стала до вподоби гостям, які разом з вихованцями навчального закладу перед концертом намалювали символічну картину на тему українсько-польської дружби. Справжній шедевр був презентований громадськості після концертної програми, в якій взяли участь талановиті вихованці школи мистецтв та знані майстри (такі як баяніст Володимир Куриленко, наприклад).


Особливо польській молоді сподобались запальні танці різних народів світу у виконанні танцювального колективу школи… Як сказала ведуча вечора заступник директора школи Лариса Гончар: «Ми створюємо свято для гостей, аби вони запам’ятали час перебування на Кролевеччині!». Зі словами любові до мистецтва та колективу мистецького закладу звернувся до гостей і шановний гість концерту – засновник фестивалю «Кролевецькі рушники», Почесний громадянин Кролевеччини  Михайло Шевченко. Що може бути кращим за музику, спів та танці? Навіть без тіні сумніву стверджуємо – нічого бути не може кращим!


        
Вечір, що опустився темрявою на Кролевець, радував приємною прохолодою та приходом швидкої можливості індивідуального аналізу подій дня у затишній атмосфері кімнати гуртожитку. Відпочинок перед днем наступним як ковток води в пустелі…
Вересневий день (четвертий за ліком програмний день) добігав до кінця, вкриваючись темрявою затихаючого міста, спалюючи назавжди яскраві миттєвості дружнього спілкування. І лиш пам'ять та фотографії, на яких радість та щастя!

        
         В суботу, 15 вересня 2012 року, заскрипіли вози, заржали коні. То звідусіль потяглися люди торгувати на Хрестовоздвиженський Ярмарок…
Польська молодіжна делегація на своєму автобусі MAN приїхала до Кролевця також без запізнень. Вже о 10-й ранку польські друзі долучились до колони Будинку дітей та юнацтва. Попереду – участь у Ярмарковому параді! Приємно було знайомитись з Сільським Молодіжним Активом (СМА) (представниками п’яти сіл Кролевецького району, які беруть участь в проекті NGO-2012 та в формуванні Системи Євроклубів району).


Колона БДЮ збільшилась одразу на 40 осіб (ПМА + СМА + МАК)! І це невипадково, бо саме цей заклад позашкільної освіти виступає ініціатором та реалізатором проектів міжнародної молодіжної співпраці. Про це скажуть ведучі в той час, коли святкова колона закладу проходитиме мимо Арки та почесних гостей під час параду…


         Ярмарок. Слів багато не треба. Це потрібно бачити та купувати!
         Ну і як же без козацького ярмаркового обіду? Куліш, млинці зі сметаною в імпровізованому шалаші запам’ятаються гостям так само як і перегляд змагань з мотокросу на честь Дня міста.


         Після того, як у вухах зібралось достатньо мотоциклетного реву (змагання йшли  більше двох годин), після того, як MAN застряг на бездоріжжі Зареття та був звільнений за допомогою автомобіля протипожежної допомоги, польська делегація відбула в Реутинці, аби трохи перепочити перед вечірнім святковим концертом та дискотекою…

        
         Планувалось всією молодіжною делегацією взяти участь в І легкоатлетичному пробігу імені Бориса Гришаєва, однак – це було б занадто і до концерту всі були б на стільки стомленими, що… без слів. Однак наш представник здолав 4,2 км і присвятив цю перемогу (перш за все – над собою!) польській делегації з Гміни Мальборк.


         Описувати  відчуття від концерту на пл. Миру можна довго та докладно, звернувши увагу читачів перш за все на сучасне технічне оздоблення сцени, два великих телеекрани, які дозволяли дивитись концерт сидячі на лавочці за 200 метрів… Однак – словами це не передати! Присутність на сцені Михайла Поплавського та Олександра Пономарьова з балетом зробили концерт зірковим. Місцевий співак Ігор Гуменюк виглядав та співав не гірше. Якщо ви цього не бачили, то не пропустіть концерт у наступному році, який організатори планують провести на не нижчому рівні. Складно буде, бо затратно. Однак, планку виставлено. Справа за майбутнім. Салют над площею Миру у Кролевці!


         Недільний ранок 16 вересня 2012 року видався менш привітним, проте – без дощу. Польська делегація відправилась на «шопінг по-кролевецькі», тобто – на базар. Що може бути кращим відпочинком за шопінг? Ото ж бо!
         Друга половина дня стала справжньою подорожжю в світ співочого та музичного мистецтва – гала-концерт Міжнародного літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники». Три години насолоди, що межує з випробуванням на міцність. Але ж це – фінальний гала-концерт фестивалю, який покликаний надихнути кролевчан та гостей на річну натхненну працю! У нас так вже протягом 17 років. І так буде в майбутньому!


         О 20.30 розпочався святковий салют, який на думку окремих глядачів перевершив суботній. Краса, яка просто зачаровує. І здається, що зорі падають з неба!
Цікаво,  що подумали інопланетяни, які курують наше місцину, помітивши суттєву активізацію активності населення в цей тиждень? J


         Прощальна вечірка, яка відбулась у Будинку дітей та юнацтва, створила умови для обміну думками про програму перебування. Говорили про плани на майбутнє… Пили чай та каву і думали під музику про те, що так швидко пробіг тиждень. Як добре, що є Інтернет та Скайп! Інформаційні технології на службі молодіжній дипломатії! Ефективність проявиться занадто скоро, без сумніву.
        
         В понеділок 17 вересня 2012 року о 8.00 від пл. Миру автобус з польською делегацією відбув додому. Шлях до Польщі включав заїзди до Батурину (відвідування музейного комплексу «Гетьманська столиця») та до Києва, бо як же не відвідати Лавру та не прогулятись по Хрещатику?..

         Справу зроблено. Можна ставити крапку. Однак спогади не дають можливості зупинитись і не думати про те, аби зустрітись знову! Ми це обов’язково організуємо! Неодмінно!


   Фото: Pure Always, http://www.krolrda.gov.ua/ . 
     
Матеріал підготовлено за сприяння представництва Сумського обласного благодійного фонду «Благовіст» та депутата Сумської обласної ради Григорія Кирика.



Комментариев нет:

Отправить комментарий