четверг, 23 апреля 2020 г.

Епізод VІІ. Про вислів «Бути богом»


«Про чергове засідання Дебатного штабу ліцею»

          Дебатні тези, або те, що не залишає байдужим.
          Людина може відчути себе богом лише за умов повної відсутності насильства. Чи можливий світ без насильства.


          Як ілюстрація: фото скульптури всесвітньовідомого шведського майстра (помер у травні 2016 року у віці 81 рік) Карла Фредеріка Рейтерсверда "Без насильства". Три копії: у місті Мальме (Швеція), Нью-Йорк (США) і у Люксембурзі (країна-місто). Авторство фото: з мережі Інтернет та О. Бояринова (скульптура в Мальме).  
         Людина є майже богом, тобто – володіє розумом і може творити, узгоджено діяти задля виживання. Проте…

Людина не всемогутня і невічна та не всюдисуща. Ось зараз ми на карантині і нам на стільки незвично, що ми втрачаємо терпіння, прагнемо вийти за межі обмеженого кола речей…
Людина здатна діяти усвідомлено, не імпульсивно, а згідно продуманого і зваженого плану, що є способом досягнення мети. Існують безліч прикладів, коли в житті людини відбувались такі чудесні події, які кардинально змінювали її життя: випадкова знахідка, отримання спадщини, вдале одруження, успішна комерційна операція… А можуть бути і форс-мажорні прикрі і часто трагічні обставини.
Однак, чи мало це вплив на Всесвіт? Чи ближні відчули зміни в оточенні? Кожного разу, коли ми потрапляємо в ситуацію з відомої казки про богатиря, який під’їхав на коні до розвилки і побачив камінь, на якому напис: поїдеш направо…, поїдеш наліво…, поїдеш прямо… Зважити і прийняти оптимальне рішення не просто, бо часто людина не володіє інформацією про те, що її очікуватиме в майбутньому. «Знав би, де впаду, так солому б підклав».
Тому, як висновок: приймаючи рішення, маємо бути мужніми аби стати відповідальними за наслідки вибору. Ось тоді людина дуже нагадуватиме бога, тобто – буде здатною зробити з «лимона лимонад» і не втрачати готовність реагувати на ті виклики, що постають на шляху.
Часто для того аби бути «подібним до бога» потрібно просто вижити, не стати жертвою свавільного нападу. Як діяти у складних життєвих ситуаціях, що можуть спіткати людину щодня і впливати на її здоров’я, психоемоційний стан, а значить – визначати майбутнє? Завдання зводиться до того, аби з мінімальними втратами вийти з «глухого кута» і продовжувати рух до мети вже у більш досвідченому статусі.
Розглянемо конкретний такий небезпечний (проте ймовірний) випадок. Порядок дії у випадку, коли на вас нападає собака або ціла зграя собак не є алгоритмом, бо постійно будуть нюанси, що змінюватимуть ситуацію конкретного випадку. Такий сценарій не є неможливим, скоріше – реальним вуличним форс-мажором, якого, буває, не уникнути і багато хто з людей на собі вже випробував наслідки такої події. Тут неможливо проговорити кожен рух, але загальні правила є доступними і зрозумілими:
1.           Не тікати у випадку, коли на вас несеться агресивна собака, якщо знаєте, що не встигнете кудись сховатись: забігти до магазину, або під’їзду (автомобіля) тощо.
2.           Спробувати зупинити собаку підручними предметами. Часто навіть імітація піднімання каменю зупиняє собаку-агресора.
3.           Варто мати при собі електрошокер, газовий балачок, свисток (собаки не люблять різких звуків). Чому б не придбати ці речі і не носити їх з собою, особливо у темну пору доби? Є поруч порожня пляшка? Піднімайте її і кидайте так, щоб осколки розлетілись аж до собаки. При цьому звук битого скла також може зупинити собаку.
4.           Коли вже агресії з боку тварини не уникнути, варто швидко захистити руку курткою, ременем або ж скористатися сумкою (наплічником, пакетом тощо, підійде все, що є під рукою). Собака вчепиться зубами у предмет, що у вас в руках. Не пробуйте висмикувати його, це лише розлютить пса, який учепився в тканину і починає рвати її. Єдиний вихід тут: бити кулаком щосили в носа собаці. При цьому, варто бути готовим, що агресору буде дуже боляче. Чим болючіше – тим краще для вас (любителі тварин зрозуміють). Тому, якщо у вас є кармані ручка для писання (бажано металева) або ключі – озброюйтесь! Бийте в носа (не в око, а саме в носа собаці) не просто кулаком, а ручкою або гострим ключем. Що буде далі? Собаці буде боляче, вона зрозуміє, що помилилась і втече, бо ви можете вдарити не один раз, а стільки, скільки буде потрібно.
5.           Якщо ви стали свідком нападу собаки на іншу людину або дитину – допомагайте, проявіть мужність, не проходьте мимо, дійте у спосіб, який буде видаватись вам найефективнішим і зручнім. Коли собака вже повалив жертву, не панікуйте. Підходьте і хапайте її за задні лапи (вага собаки-дворняги до 15-20 кг, зазвичай), піднімайте за лапи вверх. Як тільки порушиться орієнтація агресора, він розчепить пащу. І що далі? Вибачтесь перед захисниками тварин, але іншого способу як ударити собакою по ближньому предмету нема (стовп, паркан, урна, врешті – земля тощо). Так, собаці буде боляче і, можливо, ви її покалічите, або навіть вб’єте. Однак – це дозволить вам спасти дитину (людину), яку гризла собака. Відганяти палкою в такому випадку малоперспективно. Собака не випустить жертву. В кращому випадку – кинеться на вас…



Так само важливо впевнено діяти і під час зустрічі з вуличними хуліганами. Головне – вижити і уникнути каліцтва. Деталі кожен з вас може знайти (в т.ч. і в мережі Інтернет). І лише тоді, коли вийшов зі складної ситуації, можна подумати про те, чи може людина бути богом…

«Вижити  не можна здатись».
«Грати не можна завершити».
«Любити не можна ненавидіти».
«Покарати не можна помилувати».
«Жити не можна померти».
«Виконати не можна ігнорувати».
«Сміятись не можна плакати».
«Кричати не можна мовчати».
«Терпіти не можна прогнати».
«Повстати не можна терпіти».
«Вчитися не можна відпочивати».
   

Пропоную на цьому засіданні Дебатного штабу ліцею надати ваші варіанти постановки коми. Чому саме так? Той, хто відповість першим отримає +10 балів до рейтингу ОРЕЛ за квітень. Всі подальші +5. 
Насильство в природі людини. Лише культура, освіта (естетика і етика як компоненти філософії) можуть формувати людей, здатних на стримання звіриного в собі. Чи не так? Дебати...

Комментариев нет:

Отправить комментарий