воскресенье, 29 марта 2020 г.

ОВП. Тема 6, заняття 6.


План конспект уроку
з предмету «Основи військової підготовки»
7-11 клас ліцею-інтернату


Тема 6. «Стройова підготовка»
 (6 годин, 6 уроків-занять).

 Урок № 1-6.

ТЕМА 6: «Стройова підготовка»

           
Заняття 6: Виконання стройових вправ в складі підрозділу*.
Ліцеїст/ліцеїстка: бере участь у відпрацюванні стройових вправ у складі підрозділу; володіє прийомами вітання на місці та в русі; володіє навичками стройових прийомів виходу зі строю; підхід до начальника та відхід від нього; володіє практичними навичками руху у складі підрозділу; володіє практичними навичками шикування та виконанням стройових прийомів на місці; практично виконує стройові прийоми на місці та в русі.

*Окремі частини заняття в т.ч. для учнів 5-6 класів (згідно програми факультативного курсу "Основи військової підготовки"). 

Тип заняття: вивчення нового матеріалу
Місце проведення: навчальна аудиторія.
Обладнання: таблиці, схеми, роздатковий матеріал, підручник, план-конспект, робочий зошит ліцеїста.

Хід заняття:
1. Вступна частина. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань та вмінь.
3.Повідомлення теми і мети.
4. Вивчення нового матеріалу.

ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ:
Відділення у похідному строю
Розпочинаючи заняття, командир відділення нагадує військовослужбовцям, що похідний стрій застосовується для пересування підрозділів, проходження урочистим маршем або з піснею та в інших необхідних випадках. Похідний стрій відділення може бути в колону по одному або в колону по два.            Відділення (екіпаж, обслуга) у складі чотирьох осіб і менше завжди шикується в колону по одному.
Шикування відділення в колону по одному (по два) на місці проводиться за командою: “Відділення, в колону по одному (по два) – СТАВАЙ”. Перешикування відділення з розгорнутого строю в колону проводиться поворотом відділення праворуч за командою «Відділення, право-РУЧ».
Для визначення місця кожного військовослужбовця відділення у похідному строю (в колоні по одному і в колоні по два), командир відділення шикує відділення спочатку в одношеренговий стрій і подає команду “Право-РУЧ”, а потім проводить таке ж перешикування із двошеренгового строю в колону по два. В обох випадках командир відділення вимагає від військовослужбовців запам’ятати свої місця у похідному строю.
Після того, як військовослужбовці засвоять порядок шикування відділення у похідний стрій в колону по одному і в колону по два, командир відділення приступає до тренування.

Перешикування відділення
Під час навчання перешикуванням командир відділення спочатку в повільному темпі показує і пояснює статутні вимоги з того чи іншого перешикування, а потім (коли військовослужбовці засвоять техніку перешикування) приступає до тренування.
Показуючи порядок перешикування відділення з колони по одному в колону по два, командир відділення викликає до себе одного з військовослужбовців і ставить його попереду себе на один крок. Подавши команду на початок руху, командир відділення командує: “ПІВКРОКУ”. За цією командою військовослужбовець іде півкроком, а командир відділення, робить півкроку з лівої ноги разом з тим, хто йде попереду (на рахунок “роби – РАЗ”), правою ногою робить крок праворуч уперед (на рахунок “роби – ДВА”), лівою ногою – повний крок уперед (на рахунок “роби – ТРИ”) і, вийшовши на лінію того, хто йде попереду, рухається разом з ним півкроком до команди “ПРЯМО” або “СТІЙ”. Так діють напрямний і другий номери.
Інші другі номери в строю відділення роблять півкроку правою ногою (на рахунок “роби – ЧОТИРИ”) і разом із своїми першими номерами починають рух з лівої ноги повним кроком (на рахунок “роби – П’ЯТЬ”) до наближення тих, хто іде попереду, на статутну дистанцію, а потім рухаються на півкроку до команди “ПРЯМО” або “Відділення – СТІЙ”.
Після того, як закінчено показ дій других номерів під час перешикування відділення з колони по одному в колону по два, командир відділення відразу ж показує техніку перешикування відділення з колони по два в колону по одному. Перешикування проводиться за командою “Відділення, в колону по одному, кроком – РУШ” (під час руху – “РУШ”).
За виконавчою командою командир відділення (напрямний) іде повним кроком, всі інші – півкроком. Зробивши два півкроки (на рахунок “роби – РАЗ”) другі номери з лівої ноги роблять крок ліворуч уперед (на рахунок “роби – ДВА”), і з правої ноги разом з першими номерами, що йдуть позаду, рухаються далі повним кроком (на рахунок “роби – ТРИ”).
Навчання перешикуванню належить проводити у повільному темпі, а в міру засвоєння техніки перешикування необхідно переходити до тренування в нормальному темпі.
Навчаючи відділення рухатися стройовим або похідним кроком, одночасно рекомендується тренувати військовослужбовців виконанню команд: “ДОВШИЙ КРОК”, “КОРОТШИЙ КРОК”, “ЧАСТІШИЙ КРОК”, РІДШИЙ КРОК”, ПІВКРОКУ”, “ПОВНИЙ КРОК”.
Навчання діям за цими командами рекомендується проводити на рахунок “раз, два, три; раз, два, три” і т.д. Рахунок допомагає швидше засвоїти виконання команд одночасно усіма військовослужбовцями.
Під час руху похідним кроком за командою «Струнко» слід перейти на стройовий крок, а за командою «Вільно» – переходити на похідний крок.
Коли не потрібно йти в ногу, подається команда “ІТИ НЕ В НОГУ”,а для руху в ногу –“ІТИ В НОГУ” (рух в ногу здійснюється за напрямним або під лічбу командира).
На практиці часто виникає необхідність переміщення строю відділення на декілька кроків убік флангу з положення на місці, а також переміщення вперед або назад.
Для переміщення відділення на кілька кроків убік в строю на місці подається команда “Відділення – право-РУЧ (ліво-РУЧ)”, а після повороту в строю – “Стільки-то кроків уперед кроком – РУШ”. Після того, як військовослужбовці роблять необхідну кількість кроків, відділення за командою “Ліво-РУЧ (право-РУЧ)” повертаються у вихідне положення.
Для переміщення вперед або назад на кілька кроків подається команда, наприклад, “Відділення, два кроки вперед (назад), кроком – РУШ”. За цією командою слід зробити два кроки вперед (назад) і приставити ногу.
Під час переміщення праворуч, ліворуч і назад рухи руками не здійснюються.
При навчанні військовослужбовців виконанню стройових прийомів іноді рекомендується застосовувати лічбу уголос самих військовослужбовців. Такий прийом забезпечує одноманітність і одночасність у діях тих, хто навчається. Розглянемо застосування цієї методичної поради на декількох прикладах.
Повороти кругом (праворуч, ліворуч) під час руху рекомендується проводити у складі відділення з положення на місці. Це виконується наступним чином. Поворот ліворуч виконується на чотири рахунки. Одночасно всі військовослужбовці уголос рахують і виконують: “роби – РАЗ” – роблять повний крок лівою ногою; на рахунок “роби – ДВА” виносять праву ногу на півкроку вперед, трохи ліворуч і, різко повернувшись у бік лівої руки на носках обох ніг; на рахунок “роби – ТРИ” військовослужбовці, не опускаючись на підбори після повороту, роблять повний крок лівою ногою у новому напрямку і на рахунок “роби – ЧОТИРИ” приставляють праву ногу до лівої. Поворот праворуч виконується на п’ять рахунків. На рахунок “роби – РАЗ” роблять повний крок лівою ногою; на рахунок “роби – ДВА” – повний крок правою ногою; на рахунок “роби – ТРИ” – виносять ліву ногу на півкроку вперед, трохи праворуч і, різко повернувшись убік правої руки на носках обох ніг; на рахунок “роби – ЧОТИРИ” військовослужбовці, не опускаючись на підбори після повороту, роблять повний крок правою ногою у новому напрямку і на рахунок “роби – П’ЯТЬ” приставляють ліву ногу до правої. Коли військовослужбовці засвоять прийом і будуть його виконувати одночасно, командир відділення приступає до відпрацювання повороту під час руху.
Іноді військовослужбовці під час виконання прийому можуть вести лічбу про себе. Як це виглядає на практиці, розглянемо при навчанні повороту кругом під час руху. Військовослужбовці роблять крок лівою ногою, одночасно рахуючи про себе “раз”, виносять праву ногу на півкроку вперед, трохи ліворуч і, різко повернувшись убік лівої руки на носках обох ніг (рахують “два”) рухаються далі з лівої ноги в новому напрямку (на рахунок “три”). При цьому рух руками здійснюється у такт кроку.
Під час відпрацювання прийомів зі зброєю у складі відділення застосовується така сама методика, що й при одиночному навчанні. Навчання спочатку проводять за розподілом, а потім у цілому.
Стройове злагодження взводу
Стройове злагодження взводу заключається в навчанні особового складу чітким і організованим діям у розгорнутому і похідному строях, а також у подальшому вдосконаленні одиночного стройового вишколу.
Взвод у розгорнутому строю
Навчання злагодженим діям взводу у розгорнутому строю рекомендується починати з шикування в одношеренговий стрій. Командир взводу коротко пояснює вимоги Стройового статуту про порядок шикування, вказує місце кожному відділенню у строю.
Для шикування взводу в розгорнутий стрій подається команда “Взвод, в одну шеренгу – СТАВАЙ”. За цією командою ліворуч командира взводу шикується в одну шеренгу перше відділення, ліворуч його – друге й на лівому фланзі – третє відділення; заступник командира взводу стає на лівому фланзі взводу. При цьому у всіх військовослужбовців у шерензі носки ніг повинні бути на одній лінії, а положення корпусу – як при стройовому положенні.
Особовий склад взводу може виконувати ці вимоги тільки у тому випадку, якщо перше відділення шикується із дотриманням усіх вимог Стройового статуту. Тому командир взводу домагається насамперед зразкового шикування першого відділення, потім другого і, нарешті, третього. З початком шикування першого відділення командир взводу найкоротшим шляхом виходить на середину строю, стає в п’яти-шести кроках від нього обличчям до строю і стежить за діями підлеглих. Якщо військовослужбовці допускають помилки, то він вимагає повторення дій. На початку тренування можна декілька раз вишикувати взвод уздовж поміченої лінії на стройовому майданчику або в іншому місці. Однак, особовий склад повинен бути натренований так, щоб без особливих труднощів провести правильне шикування на необладнаному місці.
При шикуванні взводу командири відділень команду на шикування своїх відділень не подають. Особовий склад свої місця в строю займає за командою командира взводу. На початку тренування командирам відділень дозволяється спостерігати зі своїх місць за діями своїх підлеглих і усувати помилки, які вони допускають.
Після того, як особовий склад отримає достатньо тренувань у шикуванні в одношеренговий стрій, командир взводу переходить до навчання взводу шикуванню у двошеренговий стрій.
За командою “Взвод, у дві шеренги – СТАВАЙ” відділення шикується ліворуч командира взводу, кожне у дві шереги. Інтервали між відділеннями такі самі, як і між двома військовослужбовцями, що стоять поруч, тобто на ширину долоні. У рядах військовослужбовці задньої шеренги повинні стояти суворо один за одним першої шеренги. У військовослужбовців другої шеренги носки ніг також мають бути на одній лінії.
Слід нагадати військовослужбовцям, що у двошеренговому строю останній ряд у кожному відділенні має бути повним.
Після шикування взводу в дві шеренги, командир взводу нагадує кожному військовослужбовцю свої місця в строю і приступає до тренування. На початку тренування командир взводу повинен добиватися, щоб військовослужбовці займали свої місця в строю без метушні, дотримували правильні інтервали та дистанції, не робили зайвих рухів, не нахиляли голови для рівняння носків ніг. Потім швидкість шикування має збільшуватися. Тренування повинно закінчуватися після того, як військовослужбовці швидко, чітко і без труднощів займатимуть свої місця у строю.
Одночасно з навчанням шикуванню у розгорнутий одношеренговий або двошеренговий стрій рекомендується проводити тренування взводу з виконання раніше розучених прийомів, враховуючи наступні особливості:
під час рівняння:поворот голови вбік рівняння всі військовослужбовці проводять одночасно і швидко; можуть трохи пересуватися вперед, назад або в той чи інший бік;
у розімкнутому строю інтервали між військовослужбовцями не змінюються;
під час поворотів праворуч або ліворуч:командири відділень роблять півкроку праворуч або ліворуч;
під час повороту кругом:командири відділень і військовослужбовці неповного ряду переходять на лінію другої шеренги;
під час перешикування з однієї шеренги у дві:розрахунок на перший і другий проводиться одночасно у всіх відділеннях; командири відділень в розрахунок не входять;
під час перешикування взводу із зімкнутого двошеренгового строю в одношеренговий:взвод попередньо розмикається на один крок; військовослужбовці другої шеренги рух руками не проводять;
у виконанні команд “Покласти – ЗБРОЮ” і “ЗА ЗБРОЮ”:під час нахилу корпуса дивитися прямо перед собою; права нога в коліні не згинається; для відходу від зброї особовий склад попередньо повертається праворуч або ліворуч, а потім подається команда на рух уперед;
під час розмикання і змикання:поворот убік розмикання або змикання військовослужбовці роблять одночасно; рух руками проводиться у такт кроку;
у виконанні команди “Ремінь – ПОСЛАБИТИ”: перехоплення ременя правою рукою і випрямлення корпуса виконується усіма військовослужбовцями одночасно.
Якщо під час тренування з виконання прийомів виявиться, що військовослужбовці допускають багато помилок, то прийом декілька раз можна виконати за розподілом у складі взводу або по відділеннях.
Під час навчання і тренування командир взводу знаходиться там, звідки йому зручніше подавати команди, спостерігати за діями тих, хто навчається, а військовослужбовці мали б змогу бачити командира взводу під час показу ним прийомів, що вивчаються.
Взвод у похідному строю
Навчання взводу злагодженим діям у похідному строю рекомендується починати з показу цього строю і визначення місця в строю кожного відділення та військовослужбовця. З цією метою командир шикує взвод у розгорнутий одношеренговий стрій і, подавши команду “Право-РУЧ”, повертає взвод убік флангу. При цьому він пояснює, що після повороту праворуч взвод вишикувався в похідний стрій в колону по одному. Потім командир взводу шикує взвод у розгорнутий двошеренговий стрій і поворотом праворуч перешиковує його в похідний стрій в колону по два. Командир взводу нагадує командирам відділень про необхідність після повороту робити півкроку праворуч.
Надалі командир взводу вказує, що взвод у похідний стрій може шикуватися безпосередньо під час початкового шикування. Для цього подає команду “Взвод, у колону по одному (по два) – СТАВАЙ”, після чого проводить тренування з шикування взводу в похідний стрій в колону по одному (по два).
Як тільки військовослужбовці засвоять техніку шикування в колону по одному (по два), командир взводу переходить до показу шикування взводу в похідний стрій у колону по три (у взводі з чотирьох відділень – в колону по чотири). Для показу командир взводу наказує командиру першого відділення вишикувати відділення в колону по одному. Після шикування і рівняння першого відділення ліворуч нього шикує відділення командир другого відділення, а ліворуч другого розміщується третє відділення. При цьому інтервал має бути на ширину долоні, а носки ніг військовослужбовців однієї шеренги – на одній лінії; дистанція між шеренгами – на відстані витягнутої руки, покладеної долонею на плече військовослужбовця, що стоїть попереду. Військовослужбовці у відділеннях повинні стояти суворо один за одним. Командир тренує взвод у шикуванні, для чого подає команди “Взвод, у колону по три (по два, по одному) – СТАВАЙ” і “РОЗІЙДИСЬ”.
Взвод із складом відділень (екіпажів, обслуг) по чотири й по три особи шикується в похідний стрій в колону по два.
Після того, як особовий склад навчиться швидко і без метушні виконувати команди на шикування, командир взводу переходить до навчання перешикування взводу з розгорнутого строю в похідний і навпаки, а також із одного виду похідного строю в інший. Перешикування доцільно проводити у такій послідовності:
а) перешикування взводу з розгорнутого одношеренгового строю в колону по одному або з розгорнутого двошеренгового строю в колону по два. Перешикування проводиться поворотом взводу праворуч. Так само проводиться перешикування взводу з похідного строю в колону по одному (по два) в розгорнутий стрій в одну шеренгу (дві шеренги), для цього достатньо повернути взвод ліворуч;
б) перешикування взводу з розгорнутого двошеренгового строю в колону по одному під час руху. Для показу цього прийому командир взводу викликає до себе одного з командирів відділень і наказує йому стати попереду себе, як у двошеренговому строю. Потім, за командами “Взвод, право-РУЧ”, “У колону по одному кроком – РУШ” починають рухатися прямо. При цьому сержант іде повним кроком, а командир взводу – півкроком. Після того, як сержант пройде уперед на дистанцію одного кроку, командир взводу заходить позаду нього і продовжують разом рухатися повним кроком. Перед тим, як переходити до тренування, виконання цього прийому можна показати й на одному з відділень. При цьому треба мати на увазі, що перешикування відділень проводиться послідовно. Спочатку перше відділення перешиковується в колону по одному, за ним друге, а потім третє. Після перешикування, відділення продовжують рухатися один за одним;
в) перешикування взводу з розгорнутого одношеренгового строю в колону по два. Показ техніки перешикування командир взводу може провести особисто на двох підготовлених військовослужбовцях або на одному з відділень. При цьому за командою «Кроком – РУШ” напрямний іде півкроком, а другий номер виходить праворуч, у такт кроку займає місце поруч з напрямним і обоє продовжують рухатися півкроком до команди “ПРЯМО”. Під час перешикування взводу в цілому за командами “Взвод, право-РУЧ”, “У колону по два кроком – РУШ” одночасно перешиковуються усі відділення, набирають встановлену дистанцію та продовжують рухатися півкроком, а за командою “ПРЯМО” ідуть повним кроком;
г) перешикування взводу з розгорнутого двошеренгового строю в колону по три (по чотири). Перешикування проводиться за командами:“Взвод, право-РУЧ”, “У колону по три (по чотири) кроком – РУШ”(під час руху –“РУШ”). Перешикування взводу проводиться одночасно з перешикуванням усіх відділень. При цьому за виконавчою командою перше відділення йде півкроком, перешиковуючись під час руху в колону по одному, решта відділень виходить ліворуч на лінію першого відділення на встановлений інтервал, також перешиковуючись в колону по одному, після чого командир взводу подає команду “ПРЯМО” або “Взвод – СТІЙ”.
д) перешикування взводу з колони по три (по чотири) в колону по два. Перешикування проводиться за командою “Взвод, у колону по два кроком – РУШ”(під час руху –“РУШ”). За цією командою перше відділення йде прямо, перешиковуючись під час руху в колону по два, решта відділень позначає крок на місці, потім послідовно виходить за відділенням, що йде попереду, перешиковуючись в колону по два;
е) перешикування взводу з колони по три (по чотири) в розгорнутий двошеренговий стрій. Перешикування проводиться за командою “Взвод, у колону по два кроком – РУШ” (під час руху –“РУШ”). За цією командою взвод попередньо перешиковується в колону по два, після чого подається команда “Взвод – СТІЙ”; “Взвод, ліво-РУЧ”(під час руху “Ліво-РУЧ”);
ж) перешикування взводу з колони по три (по чотири) в колону по одному. Перешикування проводиться за командою “Взвод, у колону по одному, кроком – РУШ” (під час руху –“РУШ”). За цією командою перше відділення йде прямо, решта відділень позначає крок на місці і з виходом відділень із колони послідовно за командою своїх командирів “ПРЯМО” починає рух повним кроком, рівняючись на відділення, що прямує попереду;
з) перешикування взводу з колони по одному в колону по три (по чотири). Перешикування проводиться за командою “Взвод, у колону по три (по чотири) кроком – РУШ”(під час руху –“РУШ”). За цією командою перше відділення позначає крок на місці, решта відділень, вийшовши на лінію першого відділення, також позначає крок на місці до команди командира взводу “ПРЯМО” або “Взвод – СТІЙ”;
і) перешикування взводу з колони по два в колону по три (по чотири)проводиться за командою “Взвод, у колону по три (по чотири) кроком – РУШ”(під час руху –“РУШ”). За цією командою перше відділення йде півкроком, перешиковуючись під час руху в колону по одному, решта відділень виходить ліворуч на лінію першого відділення на встановлений інтервал, також перешиковуючись в колону по одному, після чого командир взводу подає команду “ПРЯМО” або “Взвод – СТІЙ”;
й) для зміни напрямку руху колони подаються команди:
«Взвод, правим (лівим) плечем вперед – РУШ» – за цією командою напрямний (напрямні) заходить (заходять) ліворуч (праворуч) до команди «ПРЯМО», інші йдуть за ним (ними);
«Взвод, за мною – РУШ (бігом – РУШ)» – за цією командою взвод йде за командиром;
«Взвод, кругом – РУШ» – за цією командою взвод одночасно повертається кругом і продовжує рух у зворотному напрямку.

Домашнє завдання: тренування індивідуальних стройових приймів (до 45 хвилин з перервами через кожні 15 хвилин, до 3-х хвилин).

Комментариев нет:

Отправить комментарий