суббота, 11 апреля 2015 г.

Про дебатні ініціативи в університеті як крок до спільної мети

   Продовжуючи активний пошук для формування комунікативної компетентності студентів педагогічного університету як майбутніх фахівців гуманітарної сфери, все більше схиляюсь до думки про те, що місце соціального педагога як професіонала є актуалізованим завдяки наявності ознак в сфері його діяльності елементів соціальної інженерії, тобто участі у побудові такої соціальної структури, яка унеможливлювала б конструктивні зрушення асоціального характеру.
    Соціальний педагог - той, хто впроваджує соціальну політику на рівні освіти і просвіти; той, хто сприяє реалізації державної молодіжної політики; той, хто моделює успішність молоді, врешті решт, через активність у сфері громадянського суспільства. 

Витяг з молодіжного проекту Глухівського НПУ ім. О. Довженка

«Дебатна академія: молодіжний активатор

раціональної співпраці»

(ДА: МАРС), 2015 рік. 

 

«Дебатний турнір «МАРС» в рамках проекту

 

Апогей проекту – «Великий дебатний фінал» (ВДФ МАРС):

Дивізіон В. (Глухів) 20 травня 2015 року, середа. Початок о 15.00. Дві кращі команди Першої та Другої півфінальних ігор.

Команда-переможниця (у складі двох осіб-дебатерів) стає володарем Кубку дебатного турніру «МАРС».

 

Опис ідеї:

  • Створення ефективних умов для популяризації університету не тільки як носія наукової, а й громадської ініціативи (активного суб’єкта молодіжної політики, спрямованої на розвиток молодіжного дебатного руху) за рахунок проведення міжуніверситетського дебатного змагання, в якому візьмуть участь чотири (4) кращі дебатні команди проекту «ДА: МАРС», а саме:

  1. Команда Професійно-педагогічного коледжу Глухівського НПУ ім. О. Довженка.
  2. Команда  Глухівського НПУ ім. О. Довженка.
  3. Команда Сумського ДПУ ім. А.С. Макаренка.
  4. Команда Київського НПУ ім. М.П. Драгоманова.
                   Завдання, виконання яких створюють умови для успішної реалізації ідеї:

  • Забезпечити фінансування ВДФ, а саме: покриття витрат на приїзд, проживання та харчування команд і представника з м. Суми та м. Києва (згідно кошторису витрат); придбання призів (кубку, подарунків тощо). 
  • Запрошення представників ВМГ «Федерація дебатів України» на захід (суддівство, представництво, огляд перспектив реалізації в майбутньому спільних проектів і ініціатив зі сфери молодіжного дебатного руху), обговорення стану реалізації Угоди про співпрацю між університетом і громадською організацією (представницькі витрати).

 

Разом з тим, у будь-якому випадку, планується продовжувати розвиток університетської програми застосування освітньої технології «Дебати» (до 2020 року) для розвитку у студентів основного навичку сучасного фахівця гуманітарної сфери – критичного мислення, основного вміння – вміння вчитись (функціонування дебатного клубу «Оратор і Я», наукового гуртка «Дебатна майстерність» в рамках функціонування наукової школи професорки Міщик Л.І. «Підготовка соціального педагога до впровадження інноваційних технологій у процес розвитку особистості»).

 Шукаємо допомоги та підтримки через програми зв'язків з громадськістю та фандрейзингу (волонтерської, благодійної, меценатської допомоги тощо).

                                                        Оргкомітет проекту "ДА: МАРС", 2015.

 

среда, 1 апреля 2015 г.

«МАРС: політ нормальний»


Триває новий дебатний проект, ініційований виховною платформою «Молодіжний актив «Гравітація» (МАГ) Глухівського національного педагогічного універистету імені О. Довженка, під загальною назвою: «Дебатна академія: молодіжний активізатор раціональної співпраці» (ДА: МАРС). В рамках соціально-розвиваючого проекту планується не лише навчитись грати в Британському форматі парламентських дебатів (БФПД, модифікація – Всесвітній формат дебатів), випробувати свою здатність бути переконливим на практиці за рахунок участі в дебатному турнірі (з назвою «МАРС»), а й долучитись до молодіжного дебатного руху, спрямованого на пробудження ініціативи та лідерства в  молодіжному (студентському середовищі.


Учасники: студенти соціальних професій педагогічних вишів (майбутні соціальні педагоги та соціальні працівники), соціальні інженери, що здатні змінити життя на краще. Запрошені до участі: Національний педагогічний універистет імені М.П. Драгоманова, Сумський державний педагогічний універистет імені А.С. Макаренка.


Вже відбулись навчальні дебатні заходи (дебатні школи) в Глухові (03.02.15) та в Сумах (11.02.15). І ось – 04.04.15 працюємо в Києві. Програма орієнтована на швидке занурення в практику дебатування (без обтяжливих екскурсів у теоретичну сферу риторики, логіки тощо), бо дебатер – це той, хто розуміє: без практики публічних виступів навряд чи можна стати комунікативно компетентним соціальним педагогом або соціальним працівником. Майстерність переконання будується на вмінні вибудовувати аргументи «за» або «проти» таким чином, щоб не залишати шансів на сумніви суб’єктам формування громадської думки.  
  

         Важливим фактором формування дебатного середовища в вищому навчальному закладі і, разом з тим, реалізації програми навчання дебатній технології є утворення творчого студентського (молодіжного) об’єднання у форматі дебатного клубу. Сучасний стан розвитку молодіжної спільноти, до числа найбільш активної складової якої відноситься студентство, вказує на рівнозначний вплив та можливості щодо сприяння розвитку дебатного молодіжного руху з боку як дебатних клубів так і громадських організацій відповідного спрямування. Історія розвитку дебатів як ігрової форми активізації молоді вказує на еволюційний шлях поєднання і синтезу сучасної моделі дебатного руху з паростків зацікавлених неформальних спільнот в університетському середовищі Західної Європи. Дебати як інтелектуальна гра зародились в середині ХІХ століття в Британії (Англія). Саме тоді відкриваються найстаріші дебатні об’єднання світу. Мова йде про Оксфорд та Кембридж. І якщо більшість світу, коли чує фразу «протистояння Оксфорд – Кембридж», думає про греблю, ми з вами точно розуміємо, що справжні баталії між ними точаться саме на дебатному грунті.


Охочим до подробиць цікавою буде історія протистояння і самих клубів. Cambridge Union Society («Дебатний клуб Кембриджу») було засновано у 1815 році. Він поглинув усі існуючі на той час в університеті дискусійні клуби, перетворившись, говорячи мовою економістів, на монополіста ринку надання риторичних послуг. Дещо пізніше, а саме у 1823 році було засновано Дебатний клуб Оксфорду (Oxford Union Society), випускниками якого з того часу стали впливові члени політичного життя як Британії, так і світу загалом (Білл Клінтон, Беназір Бхутто та багато прем’єр-міністрів і членів уряду Британії). Для того, щоб показити горизонти, до яких можна розширюватись, зазначимо, що Дебатний клуб Оксфорду має у своєму розпорядженні окрему будівлю в центрі Оксфорду, а членами клубу є близько 80% студентів університету.


Отже, створення дебатного клубу в універистеті є складової програми  підготовки майбутніх соціальних педагогів до професійної діяльності (набуття комунікативної компетентності) з використанням освітньої технології «Дебати».
Саме з цією метою виконується молодіжний проект «Дебатна академія: молодіжний активізатор раціональної співпраці» (ДА: МАРС), бо без об’єднання в молодіжні центри народження ідей, розвитку синтетичного мислення та набуття досвіду публічних виступів, що забезпечує освітня технологія «Дебати» сьогодні не можливо досягнути рівня фахівця високого рівня комунікативної компетентності. 

Використані фотографії з архіву В. Любивого і С. Курбатова.   



Керівник дебатного клубу університету  «Оратор і Я»,
наукового гуртка кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи «Дебатна майстерність соціальних педагогів і соціальних працівників»

Володимир Любивий            

Фінальна дебатна гра «Під музику Олександра Гріна…»


Хто не читав Гріна, той має шанс заново відкрити для себе романтику очікування здійснення мрії. Символічно, що головним призом фінальної дебатної гри стала статуетка «Ассоль-Благовіст», яку люб’язно надали спонсори турніру. Головний приз був виготовлений і придбаний на острові Зурбаган, в м. Гель-Гью і доставлений на бригантині «Секрет» спеціально до фінальної гри…  
Отже, добіг до завершення головний захід молодіжного проекту «Дебатний клуб: дискусійна платформа інформаційно-комунікаційного обміну» (ДКД – ПІКО) – «Відкритий дебатний турнір в Глухові» - ІІ.


Фінал відбувся на базі Професійно-педагогічного коледжу Глухівського НПУ ім. О. Довженка 18 березня 2015 року. В аудиторії № 23 (другий поверх навчального корпусу), як завжди, панувала атмосфера британського парламенту. 
Учасники фінальної гри «Відкритого дебатного турніру в Глухові»-ІІ (18.03.2015, середа):
1.     Поліщук Ірина, Бондар Ольга (ФПП), Глухів.
2.     Петренко Марина, Шаємов Дмитро (ФПП/ППК), Глухів.
3.     Супрун Андрій, Лаврів Андрій (ЗОШ № 5/СШ № 1), Кролевець.
4.     Ольга Лось, Катерина Плющ (ППК), Глухів.


«Під музику Олександра Гріна» – девіз фіналу і саме в такий спосіб організаторами було здійснено спробу налаштовати учасників на романтичний підхід до правової теми гри, а саме: «Ця палата вважає, що гендерна рівність неможлива».
Перемогу здобула команда з факультету педагогіки і психології Глухівського НПУ ім. О. Довженка у складі Ірини Поліщук і Ольги Бондар! Вони будуть представляти університет на Чемпіонаті України з дебатів! Щиро вітаємо з успіхом! Друге місце посіла команда з Кролевця у складі Андрія Супруна і Андрія Лавріва.


Турнір завершено, однак – далі будуть нові дебати, ініційовані університетським дебатним клубом. У квітні-травні 2015 року – міжуніверситетський дебатний турнір МАРС. На травень планується проведення Чемпіонату України з дебатів. А влітку – «Літня дебатна школа», яка об’єднає на березі Чорного моря молодих дебатерів з усієї України…
«Ребята, надо верить в чудеса…» слова відомої юнацької пісні з далеких 70-х років, проте їх актуальність, що виражається у вірі в справжнє чудо і романтику, і сьогодні змушує звертати увагу на забуті твори великого Олександра Гріна…




Керівник дебатного клубу «Оратор і Я» Глухівського НПУ                   (наукового гуртка "Дебатна майстерність СП і СПр")

ім. О. Довженка Володимир Любивий